понедельник, 9 января 2017 г.

Конспект уроку мови



Тема.  Слова – ознаки предметів (прикметники)
Мета. Дати уявлення учням про прикметник як частину мови, розкрити роль прикметників у мовленні; розвивати уяву, мислення; виховувати любов до рідної мови.
Тип уроку. Урок засвоєння нових знань.
Форма проведення. Урок-дослідження.
        Обладнання. Схеми, предметні малюнки, картки із словами, ялинкові прикраси, конверти із завданням, чарівна торбина.   Дід Мороз, Снігуронька.

                                                Хід уроку

 І.Організація учнів для роботи.

Нам дзвінок сповістив: 
Час за парти сідати, 
Уважними бути, 
Урок починати.

-   Сьогодні у нас не просто урок української мови. Ми, на сьогоднішньому уроці будемо працювати у творчій дослідницькій лабораторії. Ви спробуєте себе у ролі юних дослідників української мови. Отже у нас сьогодні урок – дослідження.

-    Досліджувати означає виясняти, пізнавати, розглядати, знайомитись.
- Сьогодні на уроці я бажаю вам бути впевненими, творчими, активними, спостережливими і дуже уважними.
- Для гарної роботи, потрібно дещо пригадати.

ІІ. Актуалізація опорних знань
«Мозкова атака»
Гра «Мікрофон»
-         З чого складається наше мовлення?
-         З чого складаються речення?
-         В які частини мови поєднані слова?
-         Яку частину мови вже вивчили?
-         Які бувають іменники? Що називають?
-         На які питання відповідають?

ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів, повідомлення теми та мети уроку.

- Сьогодні ми продовжимо подорож Країною Української мови.
Ви вже побували у великому місті Іменників, де живуть… (слова, що називають предмети і відповідають на питання хто? або що?). Іменник дуже таємничий – він лише називає себе (говорить "ім'я" своє), а все інше (який він? що вміє робити?) тримає в секреті. Бо живе за правилом: "Не хвали себе сам, хай тебе інші похвалять". А ви хочете розгадати "секрет" іменника? Для цього потрібно завітати до сусіднього міста, де і живуть слова, що розповідають всім, який Іменник за кольором, смаком, розміром, формою, характером.

Іменник! Він узяв собі на плечі
велике діло – називать предмети
Хто  дасть іменнику-предмету –
Якусь його ознаку чи прикмету?
- Сьогодні ми продовжимо здобувати нові знання.
-  Наш урок – дослідження ми розпочнемо із каліграфічної хвилинки

 Завітала в гості
 Красуня біла, чарівна.
 Блискуча, морозна, люта і тріскуча. (зима )  (малюнки)
Зима - …
-Які слова-ознаки допомогли відгадати загадку? Поставте питання до цих слів.

ІV. Сприймання й усвідомлення учнями нового навчального матеріалу:
 а) спостереження й аналіз мовних явищ під керівництвом учителя;
- Послухайте і спробуйте  «зловити» слова-ознаки .

 Що про зиму сказати? Не знаю,
 Може те, що вона крижана,
 Може те, що красива буває,
 Кажуть, іноді аж чарівна...
 Бо частенько нам серце чаклує
 Срібним інеєм на гілочках,
 Білим снігом лапатим дивує
 І ялинкою у голочках.
 Що про зиму сказати? Не знаю.
 Однозначно оцінки не дам.
 Кожен раз вона інша буває,
 Кожен з вас хай подумає сам.

«Асоціативний кущ»
- Про що згадали, почувши слово зима? Можливо, пригадали зимові свята?
(Новий рік. Різдво Христове, Святий Миколай. Щедрий Вечір)

б)висновки, формулювання правила учнями;
- Діти, чи помітили ви, скільки різних слів-ознак ви назвали? На які питання відповідали ці слова? Як вони називаються?

в) робота з підручником (уточнення формулювання правила за підручником, вивчення правила та добір нових прикладів для його ілюстрації) стор. 87
- Робота над словниковими словами.
Червоний, ознаки.

ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА
г) перевірка розуміння нового матеріалу (повторення вивченого правила, аналіз нових прикладів).

Вправа 1.  Прочитайте текст. Відшукайте у другому реченні прикметники.Усно

Вправа 2.
З коментуванням.  Квасоля (яка?) оранжева.

Вправа 3.
Розгляньте малюнки. Доповніть і запишіть речення.
Допоможіть Марійці підібрати вазу для троянд. Доповніть речення. Спишіть

V. Осмислення нових знань у процесі практичної діяльності.
1. Робота за малюнками.
 - Розгляньте малюнки та їх ознаки за кольором.
Наприклад. Банан (який?) жовтий.
2. Гра «Упіймай слово – назву ознаки».

Ходить місяць кучерявий,
Темній ночі – золотий дар.
Десь у лузі чорнобровий
Виграє щось сопілкар.

3. Робота в групах
- Давайте тепер і ми загадаємо один одному загадки.
(На картках з одного боку записані прикметники, які характеризують тварину, а з іншого – її малюнок, наприклад,
Злий, голодний, сірий  (вовк).
Руда, пухнаста, хитра (лисиця).
Клишоногий, вайлуватий, волохатий (ведмідь).

             ФІЗКУЛЬХВИЛИНКА « Я знаю 5 кольорів, смаків, ознак за матеріалом»



VI. Завдання додому. Стор. 88, правило. Списати вірш, підкреслити прикметники. На які питання вони відповідають?


VІІ. Підсумок уроку.

- Наша дослідницька лабораторія зачиняється до наступного уроку. Тож давайте підсумуємо, що ви запам’ятали.
Гра «Вірю, не вірю»
-         То що ж таке прикметник?
-         На які питання відповідає?
- Який висновок зробимо? (Прикметники роблять наше мовлення емоційнішим, виразнішим, зрозумілішим, яскравішим. Іменнику без прикметника дуже самотньо, незручно, незатишно.)
На завершення виконайте ще одне невеличке завдання.
    У мене на столі є слова, виберіть з них ті, які найбільше підходять до нашого сьогоднішнього  уроку. (вибирають кілька дітей)
Цікавий, веселий, незвичайний, пізнавальний, червоний, смішний, малий, чудовий,  мудрий, успішний. 
- Бажаю вам бути  мудрими, розумними досягати гарних успіхів у навчанні.

   Іменник! Він узяв собі на плечі
   велике діло – називать предмети
          Прикметник  дасть іменнику-предмету –
         Якусь його ознаку чи прикмету?

Комментариев нет:

Отправить комментарий