Тема. Поетична скринька. Степан Жупанин. Наталчина пригода
Мета: удосконалювати
техніку читання поетичних творів; формувати читацьку самостійність;
ознайомити з творчістю Степана Жупанина; розвивати вміння ділитися своїми
враженнями про прочитане; виховувати почуття дружби.
Хід уроку
I. Організаційний момент
II. Мовленнєва розминка
1. Робота над
потішкою
Вдень в дуплі сидить сова
Навіть дзьоб не висува,
А вночі вона полює,
Совенят малих годує.
- Читання
«луною» за вчителем.
- Гра
«Актори».
Прочитати здивовано, злякано.
2. Робота над скоромовкою
Рак-татусь приніс з крамниці
Раченятам годівниці.
— Прочитайте повільно, швидко, дуже швидко.
— Прочитайте радісно, сумно, сердито.
3. Дихальні
вправи
— Як плаче немовля? (У-а!)
— Як мама колише дитину? (А-а!)
— Як тато забиває цвях? (Тук-тук!)
— Як каже бабуся внукові замазурі? (А-я, я-й!)
— Як сопе дідусь, коли заснув, читаючи газету?
III. Перевірка домашнього
завдання
1. Читання вірша «Загадка»
Леоніда Глібова «ланцюжком».
2. Робота в парах. Гра «Ти — мені, я — тобі»
Учні ставлять одне одному підготовлені вдома
запитання за змістом вірша-загадки.
IV. Мотивація навчальної
діяльності.
— Сьогоднішній урок присвячений
українському письменникові Степанові Жупанину.
1-й учень.
Степан Ілліч Жупанин
народився 18 січня 1936 року в селі Іршаві Закарпатської обл. в багатодітній
сім'ї хлібороба. Його дитинство пройшло на березі річки Синявки, серед
красивої природи, багатої рясними садами, лісами з рідкісними деревами, травами,
співучим птаством.
2-й учень.
Хлопчина виростав розумним, допитливим.
Старша сестра Ганна рано навчила його читати. Змалку Степан декламував
вірші, грав на сопілці, співав коломийки, які запам'ятовував з вуст батька.
3-й учень.
У школі
хлопець був кращим учнем. Захоплювався заняттями в дитячому ляльковому
театрі. Навчаючись у сьомому класі, написав вірш-пісеньку «Мак та бджілка»,
яку виконав перед ляльковою виставою. Цей вірш був надрукований у його
першій книжці «Бджілка», що вийшла в 1959 році.
4-й учень.
Після
закінчення середньої школи майбутній поет працював у районній газеті «Нове
життя», а потім вступив на відділення української мови та літератури
історико-філологічного факультету Ужгородського університету. Учився добре,
писав гарні ліричні вірші, відвідував літературну студію.
5-й учень.
1963 року
сім'я Степана Жупанина переїздить до міста Виноградова. Тут він організував
творчу молодь у літературну студію «Пролісок», якою керував тривалий час.
6-й учень.
Степан
Жупанин упродовж багатьох років вдало поєднував учительську працю з поетичною
і науковою творчістю. Він автор багатьох книжок, віршів, казок, загадок для
дітей, тираж яких — понад два мільйона.
ЛІЩИНА
— Ліщино кучерява,
чому стоїш ти скраю?
— Тому, що я діброву
ось тут розпочинаю.
Як маю сто горішків,
з них буде сто ліщинок,
до царства лісового
аж сто дзвінких стежинок.
І ще одне не знаєш
ти, хлопчику цікавий:
мене садила білка —
горіх сховала в трави.
Його в обійми теплі
взяла землиця-мати,
а веснонька пригріла –
і стала я зростати.
— З ким розмовляє ліщина? Як вона пояснює свою появу?
— Знайдіть у вірші слова у зменшувально-пестливій формі.
— З якою метою їх ужито?
— З яким настроєм потрібно читати вірш?
Фізкультхвилинка
(діти
проговорюють хором)
Дружно
всі ми піднялись, (встати з-за парт)
Вліво,
вправо подивились. (нахилити голову ліворуч, праворуч)
Потім
хутко повернулись, (руки на пояс, зробити поворот)
Всім
навколо посміхнулись,
Поплескали
у долоні (поплескати у долоні)
І
побігали як поні. (біг на місці)
Хай
лунає всюди сміх,
Ми
хлоп’ята кращі всіх! (ці слова вимовляють хором)
V. Сприймання й усвідомлення
нового матеріалу.
Опрацювання вірша Степана Жупанина «Наталчина пригода» (с.28-29)
1. Виразне читання вірша вчителем
— Яка пригода трапилася з Наталкою?
2. Словникова робота
Довідкове бюро
Балка — яр з пологими схилами.
Читання слів «луною» за вчителем
Десь, дітьми, знайшлись, зняв, нещасті, рукавички,
невесело, сніжки.
— Пошепки промовте слова з одним складом,
дещо голосніше — двоскладові слова,
голосно — трискладові,
дуже голосно — чотирискладові слова.
3. Гра «Бджілки»
Напівголосне читання учнями тексту, кожен — у своєму
темпі.
— Хто допоміг дівчинці? Як саме?
— Чи змінився настрій Наталки? Поясніть свою
відповідь.
— Що ви можете сказати про Вову?
— Які слова повторюються у вірші? («Ох, невесело
Наталці!»)
4. Гра «Не перерви ланцюжок»
Читання вірша учнями «ланцюжком».
5. Гра «Знайди рими»
Наталці — у балці; загубила — ліпила;
Наталці — пальці; пухнасті — нещасті;
Вова — мовив; жалко — Наталко.
6. Робота за ілюстрацією
— Знайдіть рядки вірша, що проілюстрував художник.
VI. Підсумок уроку
— Який вірш читали на сьогоднішньому уроці?
— Чого він вас навчив?
— Який висновок для себе зробили?
VII. Домашнє завдання
Придумати розповідь — продовження до вірша.
|
Виразно читати вірш с.28-29
Комментариев нет:
Отправить комментарий