воскресенье, 13 ноября 2016 г.

Сертифікат учасника вебінару


Відкритий урок для батьків учнів 2 класу

Відкритий урок для батьків учнів 2 класу
Тема. Закріплення вивченого з теми «Звуки і букви»
Мета. Закріпити знання учнів про голосні й приголосні звуки та позначення їх на письмі, про позначення м’якості приголосних буквами я, ю, є, і, ь; розвивати вміння переносити слова з рядка в рядок, виконувати звуко-буквений аналіз; збагачувати словниковий запас учнів; розвивати мислення, мовлення, увагу, творчі здібності школярів.
Хід уроку
І. Активізація учнів до роботи.
Задзвенів  для  всіх  дзвінок-
Час  почати  нам  урок.
Він  незвичайний  і  цікавий
Батьків  багато  завітало.
Повернімось  обличчям  до  них
І  лагідно  промовим: «Добрий  день».
-         Сьогодні ми проведемо урок  української мови, учасниками  якого будуть не лише діти, а й Ви, шановні батьки. Ви зможете спостерігати за роботою своїх дітей і навіть допомогти їм виконати окремі завдання.
-         Перед нами стоять завдання: закріпити вивчене з теми «Звуки і букви».
-         Завдання: закріпити знання про голосні і приголосні звуки, позначення їх на письмі буквами. Будемо  виконувати звуко-буквений аналіз слів та ділити їх для переносу.
-         Тож яким ми будемо старатися бути на уроці?
У  - уважними
Р  - розумними
О  - організованими, охайно писати
К  - кмітливими

ІІ. Повторення та закріплення вивченого з теми «Звуки і букви».
1.     Мовна розминка.  Метод «Мозкова атака».
-         З чого складається  наша мова?
-         З чого складається речення?
-         З чого складаються слова?
-         Які є звуки ?
-         Скільки в українській мові є  голосних звуків?
-         Скількома буквами на письмі вони позначаються?
-         Скільки в українській мові приголосних звуків?
-         Скільки букв в українському алфавіті?
-         Яка буква в кожному рядку «зайва»? Чому?
П,С, Б, А, Ц, Ф
И, О, У, Й, А, І
-         Як упізнати і розрізнити на слух приголосні звуки?
-         Прочитайте букви і вимовте відповідні приголосні звуки: т, м, г, щ, й.
-         Які звуки позначає буква щ?
-         Які букви можуть позначати 2 звуки?
-         Які з них завжди позначають 2 звуки?
-         Якими можуть бути приголосні звуки? (Тверді і м’які, дзвінкі і глухі).

1.     Хвилинка каліграфії.
Лялька,  літнє, синю, опеньки.
-         Підкресліть букви, які позначають м’якість попередніх приголосних. Назвіть їх.
Задзвенів, сонце, гайок, район, майка, редька, польовий, земля,.  
-         Спишіть слова, поділяючи їх для переносу.
-         Які «золоті» правила переносу слів знаєте?
(По складах,
-         склад з однієї букви не залишається і не переноситься в наступний рядок,
-         буквосполучення дз, дж розривати на можна,
-         буква й та ь не можна відривати від попередньої букви,
-         буквосполучення йо, ьо розривати не можна,
-         слова зі збігом приголосних можна переносити по різному).
-         Визначте наголос у словах, підкресліть наголошений склад, назвіть голосні звуки, скажіть скільки складів у словах.
-         Підкресліть у перших двох словах дзвінкі приголосні однією рискою, глухі – двома.
-         Складіть речення зі словами.
-         Запишіть речення з одним словом на вибір.

3. Спостереження за вимовою подовжених приголосних звуків.
-         Послухайте слова, які я буду вимовляти. Що ви помітили в кожному слові?  Гілля, змагання, колосся, вугілля, читання.
-         Яке нове мовне явище ми вчора дослідили на уроці української мови?
-         Як позначається на письмі м’який подовжений звук? (Двома однаковими буквами).
-         А як позначаємо м’який подовжений звук у звуковій схемі?
4.     Утворіть слова. Запишіть їх за алфавітним порядком.
Пла                                              Гі
Бага          ття                             Вугі                лля
Взу                                             Бади
 (Багаття, бадилля, взуття, вугілля, гілля, плаття).

5.  Робота над загадками.
— Відгадайте загадки. Запишіть слова-відгадки. Побудуйте їх звукові моделі.
Стоять красуні на воді,                               
Вінки в них білі й золоті.
                                               (Латаття ) - о - о =: о
Загадаю загадку,,                                
Зажену на грядку.
Нехай моя загадка
Лежить до весни.
                                                (Насіння) - о = о =: о
Ношу його багато років,                       
А ліку йому не знаю.
                                                 ( Волосся) - о - о =: о
Фізкультхвилинка
Слухати ми перестали
I тепер вci дружно встали.
Будемо відпочивати,
Нумо вправу починати.
Руки вгору, руки вниз,
I легесенько прогнись.
Покрутились, повертілись,
На хвилинку зупинились.
Пострибали, пострибали,
Раз — присіли, другий — встали.


6.     Мовне спостереження. Ознайомлення з новим правилом переносу слів з рядка в рядок.
-         Проблемне питання. Як можна перенести слово змагання?
-         Опрацювання правила на стор. 49.
-         Висновки.
7.     Виконання вправи 1 (стор. 50).
-         Прочитайте вірш. Про які прикмети осені в ньому розповідається?
-         Спишіть друге речення.
-         Зробіть звуко-буквений аналіз підкреслених слів за зразком.
ІІІ. Систематизація знань.
1.     Виконання тестової перевірки знань. Батьки допомагають.
ТЕСТ
1.     Перше слово в реченні пишуть з
а) великої букви;       б) малої букви.
     2. М’якість приголосних звуків на письмі позначають букви:
          а) я, ю, є, і, ь.              б) а, о, у, и, е.
      3.  Правильно поділено для переносу слова:
            а) чи-таю,  те-атр, лі-нія;
            б)  о-рел, лі-йка, син-иця. 
      4.  Букви й, ь при переносі слів
           а)  відриваються від попередньої букви;
           б)  не відриваються від попередньої букви.
       5. Приголосні звуки позначає група букв:
           а) у, о, а, і, е, а;                б) л, м, р, п.
       6. В українському алфавіті є
          а) 33 букви;                    б) 32 букви.
       7. Буква ї завжди позначає
           а) один звук;                 б) два звука.
       8. У слові стільки складів, скільки у ньому
           а) голосних звуків;
           б) приголосних звуків.

2.     Самоперевірка виконаного тестового завдання.
ІV. Підсумок уроку.















Свято Букваря



























Конкурсно-розважальна гра Знавці української мови

Сценарій
конкурсно-розважальної гри  для учні 2 класу «Знавці української мови»
Мета: донести до учнів красу і багатство української мови; розвивати мовленнєві здібності учнів; закріпити навчальний матеріал з літературного читання про малі жанри усної народної творчості та мовні знання з теми «Звуки і буки»; збагачувати словниковий запас; розвивати мовлення учнів; виховувати любов до рідної мови та розуміння її краси і необхідності для нашого життя.

ХІД    проведення гри

Учитель. Запрошую  вас у найправдивішу казку.
                До неї відкриється вхід через мить.
                І з серцем відкритим, з обличчям без маски
                У світ цей чарівний сміливо ступіть.
                Тут мешканці будуть до нас всі гостинні.
                То ж швидше в відчинені двері іди.
                 Господарка казка – красуня чудова –
                Вийшла вітати гостей дорогих.

(Чути стукіт у двері. Заходять дівчинка у вишитій сорочці,
 у віночку на голові)

Дівчинка.           
Я – наука непроста, хоча й цікава,
В королівстві я живу слова і забави.
І в свою майстерню мовну, доки ви зі мною,
Мовних скарбів пребагато візьмете з собою.
В подорож усіх вас кличу,
До складних завдань.
Тож не зрадьте, любі діти,
Моїх сподівань.
Хто ще думає, міркує, можу підказати:
Поскладайте літери ви швидко
На моєму платті.
Ну, нарешті, здогадались, хто я?
Звать мене, звичайно, -
Діти. Українська мова!

Учитель. Тож давайте, діти, запросимо Мову подорожувати разом з нами.

Учень. Ми про тебе, Мово, багато віршів знаємо. Ось послухай.

1-й учень. 
Українська моя рідна мово,
В кожнім слові твоїм – цілий світ!
Бачу барви у нім веселкові
І калини червоний цвіт.

2-й учень. А ще небо блакитне, бездонне,
І ярило, й пшеничні поля,
Плескіт рік, шум гаїв невгамовний –
Вся моя українська земля.

3-й учень. Вона, як ніжна пісня колискова,
Заходить серцем в нашу душу з ранніх літ.
Ця мова, наче пташка світанкова,                    
Що гордо лине в свій стрімкий політ.

4-й учень. Велична, щедра і прекрасна мова!
Прозора й чиста, як гірська вода.
Це українська мова барвінкова
Така багата й вічно молода.

5-й учень. Вимовляю кожне слово,
Кожне слово, наче спів.
Найдорожча рідна мова
Мова діда і батьків.

6-й учень. Спитай себе, дитино, хто ти є,
І в серці обізветься рідна мова,
І в голосі яснім ім’я твоє
Просяє, наче зірка світанкова.
З родинного гнізда, немов пташка,
Ти полетиш, де світу далечизна,
Та в рідній мові буде вся душа
І вся твоя дорога, вся Вітчизна.

Учитель. У нашій грі сьогодні  беруть участь дві збірні команди учнів «Калинка» та команду «Барвінок».
Обрання капітанів
Представлення журі конкурсу
І конкурс «Народ  скаже, як зав’яже»
Капітани команд по черзі вибирають номери завдань, які зазначені на кульках. Гравці слухають завдання і дають відповідь. Кожна правильна відповідь приносить команді 1 бал.
Завдання: продовжити прислів’я.
1.         Посієш вчасно -   …. (вродить рясно).
2.         Поспішиш -  … (людей насмішиш).
3.         З добрим дружись,   … (а лихих стережись).
4.         Нових друзів май,  … (а старих не забувай).
5.         Гостре словечко  … (коле сердечко).
6.         Зробив діло -   … (гуляй сміло).
7.         Що посієш,   … (те й пожнеш).
8.         Де сила не візьме,  … (там розум допоможе).
9.         Слово чемне кожному   … (приємне).
10.    На язиці густо,  … (а на ділі пусто).

Шановні гравці! Ви відмінно справилися з першим завданням. А зараз, поки журі підраховує результати цього конкурсу, ми пропонуємо вам відгадати пісню і отримати додатковий бал.

Звучить  мелодія  української  пісні, команди вгадують її, а потім всі разом виконують цю пісню
Діти виконують дитячі народні пісні «Ходить гарбуз по городу»,
«Два півники»
Слово журі

ІІ  конкурс «Народ  скаже, як зав’яже»

Відгадування шарад, логогрифів, анаграм.
(Для кожної команди по 1 шараді)
Мене ти здавна звик любити,
І завжди ситий ти за це,
Та тільки „у” на „і” змінити, -
Залізу я на деревце. (Булка – білка)

Хоч білий, вата не така,
Мене ти зробиш з молока.
А прочитаєш навпаки,
Ти приготуєш пиріжки. (Сир – рис)

На мені молотять хліб,
Віють, сушать кілька діб,
А якщо з кінця читати,
Будуть миші утікати. (Тік – кіт)

Люблять нас усі збирати
Після дощику в лісу,
А як букву „г” відняти
Будем плавати в ставку. (Гриби – риби)

Підведення підсумків

ІІІ конкурс «Загадки»
Завдання команді  «Калинка»
-         Без рук, без ніг, а пнеться на батіг. (Гарбуз)
-         Сидить дівчина в коморі, а коса її надворі. (Морква)
-         На городі, на кущику – кулька з соком для борщику. (Помідори)
-         Сидить баба серед літа, в сто сорочок одіта. (Капуста)
-         Сидить Марушка  в семи кожушках,
Хто її роздягає, той сльози проливає. (Цибуля)

Завдання команді «Барвінок»
-         Що голова, що лиш зуби та голова. (Часник)
-         Сімсот соколят на одній подушці сплять. (Соняшник)
-         За лісом, за пралісом золота діжа сходить. (Сонце)
-         Маленький, сіренький,
По гаях літає, гарно спріває. (Соловей)
-         Коли нема – мене чекають,
Коли прийду – усі тікають. (Дощ)

ІV  конкурс «Народні казки»

1.     Відгадай назву казки за її героями
-         Баба, дід, колобок, зайчик, вовк, ведмідь, лисичка.
-         Півник Голосисте горлечко, Круть, Верть
-         Дід, собачка, мишка, жабка, зайчик, лисичка, вовк, ведмідь, кабан
-         Горобець, билина, коза, вовк, люди, вогонь, вода, воли, довбня, черви, кури, шуліка.

2.     Переказати зміст казки за схемою, вміщеною на першому форзаці підручника «Літературне читання»:
Команда  «Калинка» – українська народна казка «Колобок».
Команда «Барвінок»  – українська народна казка «Горобець і билина».

3.     Інсценізація уривка з казки «Колобок».
І команда – зустріч Колобка із Зайчиком.
ІІ команда – зустріч Колобка із Вовчиком.

Слово журі
Мова. 
Ось конверт. Туди заглянем
І завдання прочитаєм.
Щось сама не розберу,
Допомоги я вас прошу.

Капітани команд отримують конверти з завданням

V. Конкурс капітанів «Переговори сусіда»

Мова. В Україні кажуть, що бабська зброя – віник та язик, бо українки славляться не тільки гострим розумом, а й гострим язичком. А хлопці наші теж у кишеню за словом не лізуть.

Ходить квочка коло кілочка,
Водить діточок коло квіточок.

В ямі не спиться вусатому сому,
Сому вусатому сумно самому.

VІ. Конкурс   «Добери слово»

Команди отримують конверти з завданням
Сполучити  слово з відповідною йому схемою:
Зілля
Гілля                                  [ - о = о = : о]
Коріння                               [= о = : о]
Везіння                               [ - = о =]
Джміль
Рілля
Підводиться підсумок конкурсу. Оголошується команда – переможець

Учитель. Ось і підійшла до завершення наша конкурсно-розважальна гра. Бажаю вам успіхів у вивченні рідної мови, щоб кожен урок був для вас святом і відкриттям.

Думаю, що ваші серця запам’ятали слова про багатство, красу та мелодійність української мови – нашої гордості. Мову, якою ми розмовляємо, думаємо, без якої не мислимо свого існування. Вивчайте, любіть і бережіть свою рідну мову!