Українська мова
2 клас
ТЕМА. Правопис ненаголошених [е], [и] в корені слова. Складання речень.
МЕТА:
- формувати в учнівуміння грамотно
писати слова з ненаголошенимиголосними [е], [и] в корені,
закріплювативміннязастосовувати на практиціце правило;
-
закріплювати вміння визначати наголошений склад, перевіряти написання
букв е, ив корені слова, добирати
споріднені слова;
- удосконалювати
навички звуко-буквеного аналізу слів;
- розвивати
навички зв’язного мовлення, пам’ять, уважність збагачувати словниковий запас
учнів;
- виховувати естетичні смаки, любов та
бережливе ставлення до живої природи, а саме перших весняних квітів.
ОБЛАДНАННЯ: зображенняЧервоної книги України;малюнки із зображенням
дівчинки-Весни, лисиці, весняних квітів (підсніжник, сон-трава, шафран, нарцис,
конвалія, ряст), ключ Весни, ребус; перфокарти; картки для роботи в парах (з
контролем), картки для роботи в
групах «Відшукай помилку», сигнальні картки (Е – И); таблиці «Я знаю …»,
«Я вмію …», «Я ціную …», листки-самооцінювання.
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина.
Встаньте, дітки, ви рівненько,
Посміхніться всі гарненько.
Усміхніться ви до мене,
Поверніться до гостей,
Привітайтесь: «Добрий день!»
Всім присутнім ми зичим здоров’я й добра!
А тепер до роботи нам братись пора!
-
Дивлюсь у ваші, діти, очі й бачу в них
інтерес до уроку. А мені дуже приємно вчити того, хто хоче вчитися.
-
Перевірте, чи готові ви до уроку: чи всі
приготували зошит, підручник, ручку й олівець.
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
-
Мабуть, уже кожен із вас вже відчув, що
надворі відбуваються якісь гарні зміни. І сонечко стає якесь ласкаве. Чому? (Так, бо прийшла весна.)
-
Завітала Весна і до нас з вами в гості.
Ось красунечка-Весна
До вас в гості вже прийшла.
(На дошці малюнок дівчинка-Весна.)
-
Діти, а чи знаєте ви, що кожна пора року
має свій ключик. Як ви думаєте, якого
кольору ключик у Весни? (Зелений)
Чому?
-
Але цього року весна пізня, бо ще
бувають морози, холод, навіть сніг. Зустрілися якось Зима з Весною. Просить
Весна Зиму заховати свого білого ключика. А в цей час мимо пролітав горобчик і
помилково схопив ключик Весни. Сів на дерево і засумував, бо не знав, чий
ключик схопив, адже він досі плутає кольори. Вирішив запитати у того, хто
перший зустрінеться. А цей звір вислухав горобчика, схопив ключик і утік.
Хочете знати, хто забрав ключик Весни? Тоді розгадайте ребус: (лист *
иця)
-
Так, це була хитрунка лисиця. Треба нам
разом з Весною потрудитися, аби виконати всі завдання хитрої лисиці і забрати в
неї ключик Весни.
-
Та Весна прийшла не сама, а щоб
дізнатися з ким, нам треба прочитати слова,
вставляючи пропущені букви.
(Запис
на дошці)
Гей, квіти в…сняні,
В…селі, кохані.
З-під л…сточка виходьте,
Голівки підводьте!
-
Отже, на сьогоднішньому уроці разом із
нашою гостею та її помічниками ми не тільки будемо шукати ключик Весни, а ще
пригадаємо, які бувають склади, як треба писати слова з ненаголошеними
голосними е, и, повправляємося у доборі перевірних слів. На партах лежать
листки для обліку результатів вашої роботи.
ІІІ. Узагальнення знань, умінь та
навичок учнів.
1.
Хвилинка каліграфічного письма.
У проміннях сонця ніжних,
Край веселого струмка,
Білий, росяний підсніжник
Раптом блиснув з-під листка.
(На дошці малюнок підсніжника.)
-
Ось і перший помічник Весни.
Учень:
Своїм гострим, як спис, листом, підсніжник
пробиває землю, торішнє листя, навіть, сніг. Таку велику силу йому дає
мати-цибулинка, з якої він проростає. Ні в якому разі, малята, не виривайте
підсніжники з цибулинкою! У народі його називають сніговим дзвіночком.
Підсніжник перебуває під загрозою зникнення, тому занесений до Червоної книги
України. А хто з Вас знає, що таке Червона книга?
- Зошити всі розгорнули,
Правильно за парти сіли,
Щоб спини не боліли.
Щоб здорові були діти,
Треба правильно сидіти.
Отже, сядьте всі гарненько,
Завдання слухайте гарненько,
Час не гайте ви дарма,
Приготуйтесь до письма!
- Урок продовжим
без зупинки
з каліграфічної
хвилинки.
_______________________________________________________________
в вв ве ес на ли
ця
- Запишіть красиво й каліграфічно
слова весна, лисиця.
- Яку букву е чи и напишемо у цих
словах? Чому?
- Поставте наголос, поділіть слова на
склади.
- Назвіть наголошений склад,
ненаголошений склад у кожному слові.
- Доберіть запишіть споріднені слова,
виділіть корінь:
І варіант – до слова весна(веснонька, веснянка, весняний);
ІІ
варіант – до слова лисиця (лис, лисячий,
лисонька).
(Самоперевірка)
-
Червона книга - це книга незвичайна.
Вона ніби звертається до людей: «Зупиніться! Подумайте!», ніби попереджає, що
треба звернути увагу на ті види рослин і тварин, які занесені до неї. Адже вони
є рідкісними, деякі перебувають на межі вимирання чи зникнення. Тож, не спішіть
простягати руку за гарною квіткою, краще помилуйтеся нею й залишіть її
квітувати, хай милує погляд людям.
2.
Повторення правила перевірки написання
слів з ненаголошеними е, и.
Ще холодні в лісі ранки,
Сніг ще в лузі дотліва;
Та розкрила на світанку
Сині очі сон-трава.
(На дошці малюнок сон-трави.)
Учень: У сон-трави багато народних назв. І
дзвіночок, і сон-зілля, і сончик. Ця квітка вся покрита волосками, тому її
називають ще … бобриком. Сік цієї чарівної квітки містить отруту. Але сон-трава
така незвичайна, що важко не втриматися, аби її не зірвати. Тому сон-трава під
загрозою зникнення і занесена до Червоної книги України.
-
Яким правилом ми повинні користуватися,
щоб дізнатися яку букву е чи и треба писати?
3.
Робота в парах (за картками із
контролем).
Він на інших геть не схожий:
Кучерявий ряст, пригожий.
Розстеля під голе віття
Фіолетове суцвіття.
(На дошці малюнок рясту.)
Учень: Ряст ціниться як
ранньовесняний медонос. Рослину масово збирають у букети, часто вириваючи разом
з бульбами. Це призводить до її масового знищення. Тому ряст потребує охорони,
його занесено до Червоної книги України.
-
Давайте пограємо в гру «Учитель – учень».
-
Учні І варіанту будуть виконувати роль
учня і відповідатимуть на завдання картки, тобто вставлятимуть пропущену букву
і добиратимуть перевірне слово; учні ІІ варіанту будуть виконувати роль
учителів і перевірятимуть правильність відповідей учнів.
(Заслуховую роботу 1-2 пар, оцінюю.)
Зразок картки:
С…ЛО - _____ , СЕЛО – СЕЛА,
Л…СТОК - _____ , ЛИСТОК – ЛИСТ,
ГР…ЧАНИЙ - _____ , ГРЕЧАНИЙ – ГРЕЧКА,
Н…ЗЬКИЙ
- _____ , НИЗЬКИЙ – НИЗЬКО,
ГР…БИ
- _____ , ГРИБИ – ГРИБ,
В…СЛО
- ______ . ВЕСЛО – ВЕСЛА.
4.
Індивідуальна робота учнів за
перфокартками.
З ___ РНО Р ___ БРО
С ___ РИЙ
К ___ СЛИЦЯ
В ___ СЛО
Х ___ ЖАК
З ___ МА
С ___ НИ
М ___ ДОВА
Ц ___ ГЛИНА
П ___ САТИ
З ___ ЛЕНИЙ
САМОПЕРЕВІРКА
5.
Робота за підручником. Колективне
виконання вправи 154 (с.67).
Я весняна квіточка – шафран.
І для себе цілу зиму шила сарафан.
Не один, а три їх маю:
Рідко жовтий одягаю,
Фіолетовий – частіше.
Ну, а в білім сарафані
Я ходжу найрідше.
(На дошці малюнок шафрану.)
Учень: Виявляється, шафран буває не тільки фіолетового кольору, а ще й жовтого, і
білого. Ранньої весни дуже багато букетиків цього цвіту продається на базарах.
Але їх не можна виривати, бо шафран занесено до Червоної книги.
-
Прочитайте завдання до вправи.
-
Прочитайте слова і скажіть, на яке
питання вони відповідають.
-
Запишіть всі слова у стовпчик і
підкресліть у них букви, написання яких пояснюється правилом.
-
Доберіть і запишіть спільнокореневі
слова, які відповідають на питання що?
Сливове –
Холодне –
Вишневе –
Добре -
Вербове –
(1 учень працює
біля дошки, решта - в зошитах.
Самоконтроль.)
-
Доберіть і запишіть перевірні слова для
кожної сумнівної букви.
(Перевірка роботи.)
ПОЕТИЧНА ХВИЛИНКА
-
Які українські народні співаночки пам’ятаєте з уроків
читання?
Фізкультхвилинка
(Під музичний супровід діти виконують
танок „Подоляночка”)
6.
Робота в парах. Дидактична гра «Е чи
И»?
Струнка ніжка,
Чарівна усмішка,
Білий комірець,
Мій аромат – краси вінець!
(На дошці малюнок нарциса.)
Учень:Нарцис –
найулюбленіша квітка англійців, та не менше в нас, українців. В Карпатах є,
навіть, ціла нарцисова долина. Але не так уже чудово живеться нарцисам, їх у
природі все меншає, тому вони перебувають під охороною держави і занесені до
Червоної книги України.
- Робота в
групах. Вправа «Відшукай помилку».
Перевірка
виконання завдання.
7.
Вибіркове письмо.
-
Запишіть у зошити ті слова, які ми не
можемо перевірити правилом, а написання яких ми повинні запам’ятати:
Лимон,
весна, апельсин, абрикос, весняночка,
зеленіють,
дитина, глибока, ясен, крижина.
-
Перевірте, чи всі слова ви записали:
ЛИМОН АПЕЛЬСИН
АБРИКОС ДИТИНА
ЯСЕН
-
Поставте наголос у записаних словах.
-
Назвіть двоскладові слова.
-
В якому слові букв більше, ніж звуків? (Апельсин) А в якому слові звуків
більше, ніж букв? (Ясен)
-
Яке з цих слів „зайве”? Чому? (Дитина)
8.
Творча робота. Робота з деформованим
реченням.
Я конвалія ніжна, така
білосніжна.
Маленька, тендітна, ласкава, привітна.
Послухай, як срібно звучить голосок –
Не треба, не треба зривати квіток.
(На дошці малюнок конвалії.)
Учень: Назва «конвалія» в перекладі з латинської мови
означає «лілія, яка цвіте у травні». Коли вона відквітне, утворюються ягідки,
які є отруйними. Але з квітів конвалії виготовляють цілющі ліки від хвороб серця. Конвалія знаходиться
під загрозою знищення і занесена до Червоної книги.
Робота над
вправою 149.
- Прочитай
слова. Склади речення і запиши їх, вставляючи пропущені букви.
Минула
холодна зима. Хлібороби готуються до
весни. Вони висіють у землю добірне
зерно.
-
Що виражає речення?
-
Визначте, які ці речення за метою
висловлювання.
-
Які ще бувають речення за метою
висловлювання?
ІV. Підсумок
уроку.
- Діти, лисичка не навмисне взяла
ключика. Вона теж любить весну-красну і хоче
аби вона скоріше прийшла, тому і повертає нам ключик Весни.
- Давайте подивимося, якого він
кольору?
- Яку букву е чи и треба писати у слові зелений? Чому?
- Весна – чудова пора року, адже все пробуджується, оживає. Вона приносить
красу, а ми повинні навчитися її бачити. Назви, яких квітів, занесених до
Червоної книги України, ви запам’ятали на сьогоднішньому уроці?
Не рвіть трави
товсті жмути,
Не рвіть в
букети квіти,
Все, що навколо
бачиш ти,
Рости повинно й
вічно жити.
-
Чому ми вчилися на сьогоднішньому уроці?
-
Продовжіть речення: «Я знаю …», «Я вмію
…», «Я ціную …».
-
Яким правилом треба користуватися, аби
правильно писати слова з ненаголошеними голосними е, и?
-
Коли на уроці ви відчули задоволення?
-
Коли хвилювалися?
-
Який ваш настрій зараз? Зобразіть його
на своєму обличчі.
Ось закінчився урок
І дзвенить для всіх дзвінок!
Працювали добре, друзі,
Відпочиньте ж по заслузі!
V. Домашнє завдання.
Високий рівень: підготувати словниковий диктант із 12 слів на
правопис
ненаголошених е,
и в коренях слів.
Достатній рівень: виконати
вправу 157, с.68.
С.45,47,56 - повторити правила
Комментариев нет:
Отправить комментарий