воскресенье, 17 августа 2014 г.

Конспект уроку основ здоров’я в 1 класі

Конспект уроку
основ здоров’я в 1 класі на тему:
 «Безпека у школі.  Практична робота (безпечні та небезпечні місця на шкільному подвір’ї)»
Мета:  ознайомити учнів з правилами безпечної поведінки в школі та
           мікрорайоні школи;
-         визначити з учнями безпечні та небезпечні місця на шкільному подвір’ї;
-          формувати навички безпечної поведінки на перервах, під час навчальної праці, в позаурочний час;
-         спонукати учнів до виконання правил поведінки в школі;
-         виховувати відповідальність, дисциплінованість.

Обладнання: плакати з прислів’ями, зупинки – подорож по школі, малюнки з різними ситуаціями,  фотографії небезпечних місць на території навчального закладу, малюнок-таблиця «Школа без травм»,  таблиця «Безпека  в школі на уроках трудового навчання», у кожного учня на парті пам’ятки «Правила безпеки в школі».
Хід уроку
І. Організація класу. Гра "Правила для учнів". (Учитель читає вірш С. Маршака, а діти виконують відповідні рухи.)
Заходить вчитель — треба встати.     (Встають.)
Коли дозволить, тихо сядь.                 (Сідають.)
Спитати хочеш — не гукай,               (Сваряться пальчиком.)
А тільки руку піднімай.                      (Піднімають руку.)
У школі парту бережи.             ("Витирають" кришку парти.)
І на парті не лежи.                    (Схиляються на парти.)
Щоб урок минув не марно, треба сісти рівно, гарно.
(Випрямляються, кладуть руки на парту.)
Не скрекочи на уроках,       (Зображують «телепання» язиком.)
Як папуга чи сорока.          (Махають руками, ніби птахи.)
ІІ. Мотивація навчальної діяльності
1.     Відгадайте загадку
Стоїть вулик придорожній,
Уночі завжди порожній.
( Школа)
2. Бесіда
- Подобається вам навчатися у школі?
- Між уроками в школі є перерви. Що ви робите під час перерв?
- На перерві слід поводитися так, щоб уникнути травм, обійти небезпечні місця.

ІІІ. Оголошення теми та завдань уроку
-                 Тож сьогодні ми з вами будемо вивчати правила безпечної  поведінки в школі.
На дошці демонструє завдання.
ЗНАТИ: правила безпечної поведінки в школі та на її території.
ВМІТИ: визначати небезпечні місця та ситуації, правильно себе поводити.

ІV. Робота на вивченням нового матеріалу.
Учитель. Скажіть, будь ласка, з якими правилами поведінки в школі ви вже знайомі?
- Діти!  Школа — це не тільки приміщення, а й велика Країна Знань. А знання потрібні в житті кожної людини,  зокрема і знання про особисту безпеку. На жаль, учні не завжди дотримуються правил безпечної поведінки в школі.
        -    Отже рушаймо в подорож рідною школою. А куди саме ви дізнаєтесь, коли виконаєте наступне завдання.
1.     Розшифруйте слово
Перша  зупинка дїяьалн ( їдальня)
2.     Міні – сценка (читає вчитель)
Їдальня.                                                                
Три хлопчика їдять булочки і п’ють чай.
Перший хлопчик:
- Я вчора почув такий цікавий анекдот! Слухайте!
- Прийшов дядька до доктора та каже:
- Докторе, в мене у вухах дзвоники роздаються.
- А ви на них не відповідайте, слухалку не знімайте.
Діти починають сміятися. Другий хлопчик поперхається. Діти починають стурбовано стукати його по спині.
3.  Обговорення.
- Які правила поведінки в їдальні порушили діти?
-  Чим може закінчитися ця історія?
4. Діти читають правила поведінки в їдальні (читання «ланцюжком»).
Правила поведінки в їдальні.
- У їдальню не забігай, а заходь спокійно.
- Сядь за стіл і побажай друзям: "Смачного!".
- За столом сиди прямо, не клади лікті на стіл, ногу на ногу, не штовхайся.
- Не їж поспіхом, пережовуй ретельно їжу, не плямкай.
- Не розмовляй, не смійся.
- Не грайся хлібом, не розкидай його.
- Подякуй кухарям і черговим за смачний обід.
5. Друга зупинка
А щоб дізнатись як вона називається послухайте: там ми полюбляєм грати у ігри, виконувати різні вправи – це …  спортивний  зал.
6. Інсценізація. (Зачитує вчитель)
Спортзал.
Вчителька каже дітям:
- Зараз ми з вами діти пограємо в гру «Струмочок».
Діти шикуються по два. Розпочинається гра. Один із хлопчиків ставить дівчинці підніжку. Вона падає, починає плакати.
Учитель:
- Що сталося, Оленко?
- Мені підставив підніжку Павло. Мені дуже боляче.
- Павло схвильовано:
- Вибач!
7. Обговорення ситуації.
- Яку травму може отримати дівчинка?
-  Які правила безпеки порушив хлопчик?
8. Діти читають правила поведінки в спортивному залі.
Правила поведінки у спортивному залі.
- На уроки фізкультури приходь у спортивній формі.
- Без дозволу вчителя не вилазь на спортивні знаряддя.
- Будь уважним, чітко виконуй вказівки вчителя.
- На уроках фізкультури отримуй задоволення від руху.
9.Третя зупинка. Правила поведінки у вестибюлі та коридорі
Пролунав веселий дзвоник.
Відпочити час настав.
На перерву хлопчик Петрик
Вибігає швидко сам.

Не дивіться, що маленький
Невгамовний він у нас.
Зносить Петрик на перерві
І дівчаток, і хлоп’ят.

Все встигає він зробити:
І по східцях походити,
І дівчаток подражнити,
Розштовхати всіх навколо.
Він – загроза для всієї школи.

Знов лунає шкільний дзвоник,
Кличе всіх нас на урок.
Входять дітлахи похмурі.
Петрик ззаду, як вюнок.

Вчителька здивовано питає:
-                    Що сталося, малі?
-                    Нас Петрик ображав,
-                    Бив, дражнив, штовхав.
А хлопчик на це відповідає:
- Такого просто не буває.
Я ж нікого не чіпав,
Спокійнісінько стояв.
10.  Бесіда за змістом вірша.
- Що ви можете сказати про Петрика?
-  Чи безпечна його поведінка?
-  Чим може вона закінчитися?
- Які поради ви дали б хлопчику?
11. Діти читають правила поведінки на перервах у  коридорі і вестибюлі.
Правила поведінки на перервах в коридорі та вестибюлі
- По коридору не бігай, не бешкетуй.
- У коридорах школи рухайся спокійним кроком, без шуму.
- Не штовхай присутніх.
- Не сміти у класі, коридорах.
- Розмовляй спокійним голосом, не кричи.
- Не кидайся сторонніми предметами.
- Не грайся біля вікна чи на підвіконні.
- Акуратно й уважно користуйся дверима, не встромляй руки у дверні отвори, не бешкетуй, не ляскай дверима, не відчиняй  їх раптово.
- Не стрибай, не бігай  по сходах, не штовхай тих, що йдуть попереду, не смикай дітей за портфелі, не став підніжки.
- На сходах не перегинайся через поруччя, не з’їжджай по перилах, дивися собі під ноги, тримайся  правої  сторони.
12. Робота з підручником   «Основи здоров’я».
- Прочитайте  перший абзац  на ст. 61.
- Отже, які небезпечні місця можуть бути у школі?
- Розгляньте малюнки на с.61. Що роблять діти на перерві?
Складіть речення, давши дітям імена.
Висновок:  неправильна поведінка у школі під час перерви призводить до того, що дитина може впасти, забитися, отримати струс мозку або завдати шкоди оточуючим.
13. Наступна (четверта) зупинка«Правила поведінки на уроках трудового навчання».
Відгадування загадки.
Два кільця, два кінця, а посередині – цвях.
(Ножиці)
-         Коли ви у школі користуєтеся ножицями?
Висновок. Запам’ятай правила поведінки на уроках трудового навчання.
- Роботу розпочинай лише з дозволу вчителя.
- Використовуй  інструменти  лише  за призначенням.
- Користуйся прийомами роботи з інструментами, які показав учитель.
- У процесі роботи не розмовляй, будь уважним.
- Бережи парту.
- Під час роботи тримай своє робоче місце в належному порядку, а після роботи акуратно прибери його.
14. Робота  за таблицею «Безпека  у школі на уроці трудового навчання».
- Робоче місце на уроці праці.
- Правила користування ножицями, голками.
Фізкультхвилинка.
Раз, два!
Всі присіли,
Потім вгору підлетіли.
Три! Чотири!
Нахились,
Із струмочка гарно вмились.
П’ять! Шість! Всі веселі
Летимо на каруселі.
Сім!Вісім! В поїзд сіли,
Ніжками затупотіли.
Дев’ять! Десять! Відпочили
І за парти дружно сіли. 

V.  Про правила безпеки на шкільному подвір’ї.
Учитель. Небезпека може підстерігати вас у шкільному дворі, коли йдеш зі школи додому або граєшся у рухливі ігри.
1.     Запам’ятай правила безпечної поведінки в мікрорайоні школи!
- Уникай травм  під час рухливих ігор і спортивних змагань.
            - Коли йдеш зі школи додому, іди   через ворота. Через огорожу не  виходь.
                 - Під час перерви можна відпочити у дворі школи, але на дерева не лазь.
    - Грайся в м’яч тільки в місцях для  гри. Не грайся  біля вікон.
Учитель. Поза школою теж не забувайте про обережність. Часом школярі граються ручками, кидають один в одного книжки, портфелі. Це небезпечно.
2.     Робота з підручником на ст. 62.
- Розгляньте малюнки на ст. 62. Що роблять діти? Поміркуйте, чим небезпечна така поведінка дітей. Складіть речення.
Висновок. Запам’ятай!
·        Не грайся   на сходах, біля вікон, теплиць і люків.
·        Не штовхайся.
·        Не грайся палицями, рогатками, гострими і важкими предметами.
·        Оминай смітники – там бруд, сморід, багато мікробів.
3. Практична робота «Безпечні і небезпечні місця на шкільному подвір’ї»
- Розгляньте фотографії.
-  Перелічіть, де можна гратися на шкільному подвір’ї.
- Вкажіть, де небезпечно  гратися і чому.
Висновок.
·        Не гуляй і не грайся  біля  нежилих будинків, люків, на будівельних майданчиках, поблизу проїжджої частини дороги, місць, де проводяться будівельні роботи.
·        Не лізь на дах чи на дерева.
·        Грайся та відпочивай тільки на дитячому або спортивному майданчику
·        Будь обережним з бродячими тваринами. Краще обходити їх стороною.
4. Робота в зошиті з друкованою основою на ст. 35.
Самостійна робота. Розглянь малюнки. Хто з дітей поводиться у школі небезпечно? Зафарбуй кружечок цих малюнків червоним кольором. Поясни свій вибір.

V. Узагальнення та систематизація знань.
1. Робота з прислів’ями та приказками.
Ø Поясніть зміст прислів’їв.
·        Обачність – половина порятунку.
·        Бережися лиха – поки тихо.

Ø Поясніть зміст приказок.
·        Бійка до добра не доводить.
·        Захищатися треба  словами, а не кулаками.
2. Розповідь учителя про травматизм у школі.
По даним МОЗ України більше 30 % травм діти отримують в шкільний період на уроках та в позаурочний час. Незважаючи на те, що своєчасно проводяться різноманітні заходи, кількість травм продовжує збільшуватися. Наслідки неправильної поведінки дітей у школі бувають дуже жахливі.
Майже кожного року у нашій школі є випадки травмування учнів під час уроків чи перерв.  
(Розповідає про випадки травмування учнів школи).

3.Складання асоціативного куща.
злоба            синці             погіршення
                                           стосунків
травма     біль                                        
                                                         неможливість
                                                     приходити на заняття
 

                         погане
                       самопочуття
4.Складання правил поведінки в школі без травм.
Учитель чіпляє на дошку малюнок – таблицю «Школа без травм»
Школа без травм
1.Доброзичливе ставлення до однолітків.
2. Дотримання правил поведінки під час уроку, на перерві.
3.Обачність.
4.Обережність.

VI. Підсумок уроку

1.     Тест «Так чи ні?»
- На перервах у школі можна:
o   бігати на майданчику для ігор;
o   стрибати на спортмайданчику;
o   розмовляти і спокійно рухатися в приміщенні школи;
o   голосно кричати.
- Чому треба виконувати правила для учнів?
o   Щоб не засмучувати батьків;
o   щоб тебе ставили за взірець;
o   щоб себе не травмувати;
o   щоб не порушувати спокій інших.
              - Якщо ви з товаришем посварилися, то ти:
o   обов’язково з’ясуєш стосунки у бійкою;
o   уникнеш бійки;
o   будеш кликати на допомогу;
o   підеш на примирення.
             
2.Бесіда.
- Діти, скажіть будь ласка, якщо кожна дитина буде дотримуватись записаних правил, чи будуть травми?
Напевне кожна дитина буде з задоволенням приходити до школи. На обличчях будуть лунати посмішки.
Давайте нашу школу перетворимо в «Школу без травм», діти в якій завжди будуть здоровими і щасливими.
Учитель.  Оцініть свою роботу на уроці
1. Ви працювали чудово -  підніміть  руки вгору.
2.     Ви працювали добре – розведіть руки в сторону.
3.     Ви працювали недостатньо старанно – руки до плечей.

Комментариев нет:

Отправить комментарий